Strefa Aktywnych Seniorów – to działa!

Krzemionki 6Już półmetek wakacji, czas błogiego lenistwa i odpoczynku… Ale seniorzy z powiatu włoszczowskiego nie próżnują – w ramach realizowanego przez Fundację CEdR projektu „Strefa Aktywnych Seniorów” biorą udział w wielu zajęciach. W Bibliotece Publicznej we Włoszczowie trwa wakacyjny kurs języka angielskiego, podczas którego nasi seniorzy mieli także okazję spotkać się z wolontariuszami – native speakerami z różnych stron świata, np. Kolumbii, Tajlandii, Turcji. Na Basenie NEMO liczna grupa ćwiczy aqua fitness, a na sali gimnastycznej SP w Seceminie panie systematycznie spotykają się na ćwiczeniach usprawniających z rehabilitantką.  W Domu Kultury co tydzień zręczne dłonie Pogodnych Kręciołków wyczarowują rękodzielnicze cudeńka, które powstają w technice quillingu. Uczestnicy projektu, którzy systematycznie biorą udział w cyklicznych zajęciach, zapraszani są także na wyjazdy krajoznawcze. 25 lipca odbyła się wycieczka na Ponidzie (opactwo cysterskie i Muzeum Zegarów w Jędrzejowie, Ogrody na Rozstajach w Młodzawach Dużych, Busko-Zdrój, a na zakończenie lody w Pińczowie), w której wzięło udział 46 seniorów. 1 sierpnia 52 osoby odwiedziły świeżo wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Krzemionki Opatowskie i Żywą Fabrykę Porcelany w Ćmielowie. Pomiędzy tymi atrakcjami było jeszcze zoo safari w Bałtowie, a na koniec dnia… lody w Nowej Słupi.

To tak naprawdę dopiero wstęp do pełnej realizacji projektu, bo zawiązały się już kolejne grupy tematyczne – w gminach: Krasocin, Radków i Moskorzew, a do wycieczek krajoznawczych dojdą jesienne wyjazdy do centrów kultury oraz wykłady interaktywne nt. aktywności w wieku senioralnym. Seniorzy wspaniale angażują się w proponowane aktywności i są ciekawi nowych wyzwań.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zadanie publiczne „Strefa Aktywnych Seniorów” jest realizowane przez Fundację Centrum Edukacji dla Rozwoju w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Fundacja realizuje go na terenie powiatu włoszczowskiego dzięki pomocy władz gmin oraz samorządowych jednostek organizacyjnych, a także organizacji pozarządowych. Wielkie podziękowania za wszelką pomoc i udostępnienie pomieszczeń fundacja kieruje do: Biblioteki Publicznej, OSiR i Domu Kultury we Włoszczowie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radkowie, dyrekcji SP w Seceminie. stowarzyszenia Klub Seniorów w Krasocinie, GOK w Moskorzewie, a szczególne podziękowania należą się UG Secemin za zaangażowanie się w akcję informacyjno-rekrutacyjną i pomoc w zorganizowanie dowozu seniorów na basen.

 

Zdjęcia: Katarzyna Standerska, Wiesława Przeslak, Małgorzata Bugaj

angielski 1

angielski 2-2

angielski 3

basen 1

basen 2

basen 3

ćwiczenia 1

ćwiczenia 2

kręciołki 1

kręciołki 2

kręciołki 3

kręciołki 4

kręciołki 5

kręciołki 6

W 1 cystersi 1n

W 1 cystersi 2n

W 1 cystersi 3n

W 1 cystersi 4n

W 1 cystersi 5n

W 1 cystersi 6n

W 1 muzeum 1n

W 1 muzeum 2n

W 1 muzeum 3n

W 1 muzeum 4n

W 1 muzeum 5n

W 1 muzeum 6n

W 1 muzeum 7n

W 1 muzeum 8n

W 1 ogrody 1n

W 1 ogrody 2n

W 1 ogrody 3n

W 1 ogrody 4n

W 1 ogrody 5n

W 1 ogrody 6n

W 1 ogrody 7n

W 1 ogrody 8n

W 1 ogrody 10n

W 1 ogrody 11n

W 1 ogrody 12n

W 1 zdrój 1n

Krzemionki 1

Krzemionki 2

Krzemionki 3

Krzemionki 4

Krzemionki 5

Krzemionki 6

Krzemionki 7

Krzemionki 8

Krzemionki 9

Krzemionki 9a

Krzemionki 10

Krzemionki 11

Krzemionki 12

Krzemionki 13

Krzemionki 14

Krzemionki 15

Krzemionki 16

Krzemionki 17

Krzemionki 18

Krzemionki 19

Krzemionki 20

Krzemionki 21

Krzemionki 22