A my czytamy 2018

W ramach zadania publicznego W 2018 roku w ramach „A my czytamy – organizacja spotkań literackich upowszechniających czytelnictwo wśród mieszkańców Gminy Włoszczowa”, realizowanego we współpracy z Biblioteką Publiczną, współfinansowanego ze środków Gminy Włoszczowa, Fundacja CEdR przeprowadziła cykl spotkań z pisarzami dla dzieci i młodzieży.

 

W pWojciech-Cesarzoniedziałek 11 czerwca o godz, 11 klasy czwarte (49 osób) ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Partyzantów Ziemi Włoszczowskiej we Włoszczowie mieli okazję spotkać się z pisarzem Wojciechem Cesarzem, autorem m.in. serii książek o grzecznym psie Winterze. Tematem przewodnim spotkania było hasło „Zwierzę nie jest rzeczą”. Pan Wojciech przekonywał, że zwierzęta nie różnią się bardzo od nas, jeśli chodzi o potrzeby i emocje, snuł ciekawą opowieść o psach pracownikach i psich bohaterach, a wszystko ilustrował wspaniałymi zdjęciami czworonożnych przyjaciół. Młodzi czytelnicy świetnie reagowali i z ciekawością śledzili prezentację, wykazali się też dużą wiedzą o zwierzętach domowych, chętnie też opowiadali o swoich pupilach. Pisarz przekonywał też małych gości, że biblioteka jest miejscem, gdzie mieści się cały świat, bo w książkach opisane jest wszystko.

 

 

9788376723945

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20180611_112342_BURST001_COVER

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20180611_110931_BURST001_COVER

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20180611_120118_BURST001_COVER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

plakatPrawie 30 osób wzięło udział 19 czerwca w spotkaniu młodzieży z Tomaszem Trojanowskim, pisarzem dziecięcym, autorem słuchowisk radiowych, dziennikarzem telewizyjnym i nauczycielem – pracuje m.in. ze studentami dziennikarstwa. Znany jest przede wszystkim z cyklu dla dzieci o brawurowych wyczynach swoich własnych kotów, zatytułowanego po prostu „Kocie historie”, za który otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Jego książka dla młodzieży „Stroiciel” otrzymała wyróżnienie w kategorii „Książka roku 2014” Polskiej Sekcji IBBY (międzynarodowa organizacja oceniająca książki dla dzieci i młodzieży). „Stroiciel” okazał się być pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie, wpływie nowoczesnych technologii na kontakty międzyludzkie, przyszłości mediów, ale także o kształtowaniu swej osobowości, budowaniu własnego warsztatu twórcy i dbaniu o autentyczność.  Autor zostawił młodym ludziom przesłanie, że każdy z nich może być „stroicielem” życia, a nie tylko jego biernym konsumentem.  A zmieniając siebie, zmieniamy też świat.

okładka Stroiciel

 

 

 

 

 

 

 

Trojanowski 1

 

 

 

 

 

Trojanowski 3

 

 

 

 

 

Trojanowski 2

 

 

 

 

 

Trojanowski 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla dzieciPrzedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 3 we Włoszczowie gościły u siebie 19 czerwca pisarza Tomasza Trojanowskiego, autora książek dziecięcych. Znany jest on przede wszystkim z cyklu opowiadań dla dzieci o brawurowych wyczynach jego własnych kotów, zatytułowanego po prostu „Kocie historie”, za który otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Inne znane książki dla dzieci tego autora to: „Włochacz i inna cywilizacja”, „Wielki powrót”, „Dziobaś i inni”, „Uciekinierzy”, „Kosmiczne komplikacje, czyli cztery opowiadania z przewrotką”, „Misja Lolka Skarpetczaka”. Pan Tomasz przywiózł z sobą plecak pełen jego książeczek z dzieciństwa i opowiadał o swoich dziecięcych fascynacjach czytelniczych. Przekazał też dzieciom „instrukcję”, w jaki sposób w wieku 4-5 lat czytać książki. Nasze przedszkolaki chętnie i celnie odpowiadały na pytania, słuchały z zaciekawieniem opowieści pisarza i pożegnały gościa brawami.
Spotkanie zorganizowała Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju w ramach zadania publicznego „A my czytamy 2018”, współfinansowanego ze środków Gminy Włoszczowa.

352x500 (1)

 

 

 

 

 

 

 

Trojanowski 1

 

 

 

 

 

Trojanowski 3

 

 

 

 

 

 

 

 

Trojanowski d1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

plakat-DRABIK-127 listopada Fundacja CEdR zorganizowała w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie dwa spotkania autorskie z Wiesławem Drabikiem, autorem niezwykle poczytnych książeczek dla dzieci. W spotkaniach wzięło udział ponad osiemdziesięcioro dzieci z klas drugich i trzecich włoszczowskich szkół podstawowych. Dynamiczne, oparte na interakcji warsztaty, pełne zagadek i świetnego humoru, dzieci przyjęły z wielkim zaciekawieniem, tym bardziej że wszystkie aktywne osoby autor nagradzał drobnymi upominkami.

Wiesław Drabik jest autorem ponad 200 książek dla dzieci ukazujących się w pięciu wydawnictwach: Skrzat (Kraków), Siedmioróg (Wrocław), Debit (Bielsko-Biała), Wilga (Warszawa), Pascal (Bielsko-Biała) – niektóre z nich ilustrował. Większość publikacji to wesołe, rymowane bajki o zwierzętach, adresowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców. Są to najczęściej bogato ilustrowane bajeczki o zwierzętach, które swoją popularność zawdzięczają również ilustracjom Marka Szala, Doroty Szoblik, Andrzeja Kłapyty i Carlosa Busquetsa. Wiele z nich ukazało się w seriach: Bardzo śmieszna Historia, Odjazdowy zwierzyniec, Wśród Przyjaciół, Bajeczki ze śmiechu beczki.

Najbardziej znane książeczki autora to: Bajka o Smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków, Awantura na podwórku, Łakomczucha, Kocie łakocie, MAŁa mYSZ skacze, czyli myszomania, Mundial na Pastwiskach. Powodzeniem wśród dzieci cieszą się serie: „Zostań Mistrzem” i „Czytam z tatą”, w żartobliwej formie opisujące drogę do medali najlepszych polskich sportowców, którzy w tych bajkach występują pod postaciami sympatycznych zwierzątek.

Wiesław Drabik jest również autorem krótszych form, z których kilka umieszczono w wyborze: 100 wierszy na każdą okazję (pod red. Michałowskiej, wydawnictwo Siedmioróg, 2010), a wiersz „List do Mikołaja” w podręczniku do 2 klasy (wyd. MEN, 2013).

zdjęcie net 6

 

 

 

 

zdjęcie net 10

 

 

 

 

 

zdjęcie net 14

 

 

 

 

zdjęcie net 9

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Małgorzata Bugaj, Katarzyna Standerska