Wszystkie wojny Jagielskiego – spotkanie autorskie w bibliotece

WJ portretPrawie stuosobowa publiczność zgromadziła się w środę 20 września w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie na organizowanym przez Fundację CEdR spotkaniu autorskim Wojciecha Jagielskiego. Ten wybitny polski reportażysta, znawca problematyki Afryki oraz Azji Środkowej, Zakaukazia i Kaukazu, autor ważnych i mądrych książek o najtrudniejszych sprawach naszego świata, nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami literackimi, w tym Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015, okazał się także rewelacyjnym mówcą. Zasypany pytaniami publiczności, głównie młodzieży, obszernie opowiadał o swoich doświadczeniach korespondenta relacjonującego wydarzenia z miejsc ogarniętych konfliktami zbrojnymi, głównie Czeczenii, Gruzji i Afganistanu, o zwyczajach i kulturze krajów, które odwiedzał, a także sytuacjach niebezpiecznych, w jakich zdarzyło mu się znaleźć. Młodzi uczestnicy spotkania interesowali się także drogą, jaka doprowadziła Wojciecha Jagielskiego do zawodu reportera specjalizującego się w tej wąskiej i trudnej tematyce. Pisarz udzielił kilku cennych, chociaż niepopularnych w dzisiejszym świecie rad, chociażby tej, by najpierw starać się zdobyć jak największą wiedzę w obszarze, którym się chcą zajmować, a dopiero potem budować na tym karierę. Padły także trudne pytania, od dorosłej części publiczności, o dominujące obecnie na świecie nastroje niepewności związane ze zderzaniem się kultur Wschodu i Zachodu. Na to nie ma prostej odpowiedzi, ale autor książek o relacjach uwarunkowanych tymi różnicami receptę widzi w chęci wzajemnego poznania i próbie zrozumienia, a nie narzucaniu swoich praw i reguł.

Nie wiadomo, kiedy minęły dwie godziny spotkania, a trzeba było jeszcze zarezerwować czas na osobiste rozmowy z pisarzem tych uczestników, którzy chcieli zdobyć autograf na ulubionej książce.

Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju dziękuje gorąco za przybycie wszystkim uczestnikom spotkania,   pracownikom Biblioteki Publicznej we Włoszczowie za pomoc w jego przygotowaniu, uczennicom I LO im. gen. Władysława Sikorskiego, Katarzynie Struskiej i Katarzynie Jamróz, za poprowadzenie panelu młodzieżowego.

Wieczór autorski realizowany był w ramach zadania publicznego „A my czytamy” współfinansowanego ze środków Gminy Włoszczowa.

KSIĄŻKI WOJCIECHA JAGIELSKIEGO:

– o Kaukazie: „Dobre miejsce do umierania” (1994, „Wieże z kamienia” (2004)

– o Afryce: „Nocni wędrowcy” (2009), „Wypalanie traw” (2012), „Trębacz z Tembisy” (2013)

– o Afganistanie: „Modlitwa o deszcz” (2002)

– o wojnie w Czeczenii i Syrii: „Wszystkie wojny Lary” (2015)

 

 

Zdjęcia: Małgorzata Bugaj, Iwona Niedbał, Mariola Piech

WJ 12

WJ 3

 

WJ 16

 

WJ 14

WJ 8

WJ 11

WJ 9

WJ 15

WJ 6

WJ 5

WJ 2

WJ 4

WJ 18

WJ 21

WJ 20

WJ 22

WJ 19