Po promocji I wydania „Pszczółek” Teresy Ostrowskiej

plakat ksiazeczka3Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju jest wydawcą pierwszego wydania nowej książeczki dla dzieci pt. „Pszczółki” regionalnej pisarki Teresy Ostrowskiej z Brześcia w gminie Radków. Tematyka pisanej wierszem opowieści o życiu i znaczeniu pszczół wpisuje się w akcję fundacji „Ogród ludzi i pszczół”, która ma na celu promowanie ochrony owadów zapylających. Bezpłatne egzemplarze książeczki rozdane zostały dzieciom podczas trzech dni promocyjnych: 2 czerwca na Familiadzie w Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym, 5 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Radkowie, 12 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 we Włoszczowie. We wszystkich spotkaniach uczestniczyła Autorka, która pięknie opowiadała o pszczołach, a także o swoich książkach, potrzebie pisania o otaczającej przyrodzie i życiu wsi. Podczas Familiady Fundacja rozdała dodatkowo  kilkadziesiąt bylin miododajnych. W spotkaniu w Radkowie brał udział pszczelarz Krzysztof Krotla, który swoje ciekawe warsztaty wzbogaca o autentyczne eksponaty, wozi m.in. z sobą model ula oraz żywą pszczelą rodzinę w specjalnej zamkniętej ramie.

Wydawnictwo zostało w całości wydrukowane na papierze pochodzącym z recyklingu. Ilustratorką opowieści o pszczołach jest córka Autorki Grażyna Ostrowska-Wielgos. Druk pierwszego wydania „Pszczółek” zrealizowany został w ramach zadania publicznego przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. Książki przekazane zostaną do bibliotek w powiecie włoszczowskim.

 

 

Pani Teresa Ostrowska zaczęła pisać na emeryturze, w swych wierszowanych opowieściach utrwala dla dzieci bajkowy świat polskiej wsi, z jej codziennymi zajęciami, obrzędami, światem przyrody, z którym nikt tak jak mieszkańcy wsi nie żyje w symbiozie. Urokliwe wiersze i opowiastki uczą także dzieci szacunku do zwierząt i ojczystej przyrody. Do tej pory ukazały się następujące książki: „Zimowe spory maszyn rolniczych”, „Bajki z zagrody babci i dziadka”, „Opowiadania z zagrody babci i dziadka”, „Bajki z zagrody babci i dziadka – cz. 2”, ekologiczna książeczka „Piękniejszy świat” oraz „Leśne bajeczki babci i dziadka”. W nowej wierszowanej opowieści opisała życie pszczół, ich rolę w przyrodzie, znaczenie dla człowieka, a przy tym także pracę pszczelarza i znaczenie opieki nad tymi małymi, ale ogromnie ważnymi, istotami.

 

Zdjęcia: Małgorzata Bugaj, Milena Kowalczyk, Katarzyna Standerska

 

F mała czytelniczkaF pani Teresa promocjaF podpisywanie 4F podpisywanie 9F podpisywanieF werbeny 2Radków 1Radków 2Radków 3
Radków 7
w Dwójce 1