Fundacja Centrum Edukacji dla Rozwoju zakończyła realizację zadania publicznego pn. „A my czytamy” – organizacja spotkań literackich upowszechniających czytelnictwo i działań promujących Bibliotekę Publiczną we Włoszczowie, realizowanego od 1 kwietnia do 15 grudnia 2016 r., przy wsparciu finansowym Gminy Włoszczowa.
Zadanie podzielone było na twa typy działań. Pierwszym była promocja czytelnictwa oraz współczesnej literatury wśród dzieci i dorosłych mieszkańców gminy. Drugie dotyczyło promowania Biblioteki Publicznej we Włoszczowie w nowej, bardzo nowoczesnej i przyjaznej dla czytelnika odsłonie.
W pierwszym działaniu fundacji udało się zorganizować pięć spotkań z literaturą.
Pierwsze spotkanie
Trzydzieścioro pierwszoklasistów z Kurzelowa 31 maja br. wzięło udział w miejscowym DK w warsztatach poprowadzonych przez pisarza Michała Zawadkę, mówę inspiracyjno-motywacyjnego, aktora i autora książek dla dzieci: „Zarządzanie marzeniami. Poezja motywacyjna dla dzieci”, „Mądrość z Natury. Bajki o miłości, szacunku, przyjaźni, tolerancji i cudach natury”, „Galeria bajek”. Wszystkie jego umiejętności doskonale widać w mądrych, ciekawych, niezwykle dynamicznych autorskich warsztatach, które pozwalają dzieciom aktywnie przyswajać wiedzę i rozwijać się społecznie. Temat „Inscenizowana historia mowy i pisma” został dobrany do grupy wiekowej doskonale, dzieci bawiły się świetnie, angażując się przez cały czas trwania warsztatów i odpowiadając entuzjastycznie na każą propozycję trenera.
Drugie spotkanie
27 września w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie zorganizowane zostały warsztaty dla włoszczowskiej młodzieży gimnazjalnej pod hasłem „Magia czytania”. Poprowadziły je Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, czyli znane Książniczki, których pasją i pracą jest zarażanie Polaków modą na czytanie. Prawie 40-osobowa grupa młodzieży z PG nr 1, PG nr 2 oraz kilkoro młodych licealistów z LO im. Sikorskiego okazało się bardzo aktywną i wdzięczną ekipą warsztatową, która o książkach, swoich przygodach czytelniczych i znaczeniu czytania w rozwoju człowieka mówiła bardzo chętnie i ciekawie. Dorośli obserwatorzy wydarzenia mieli jednakowo pozytywne odczucia co do dojrzałości i odwagi wypowiedzi młodych, szeroki był także krąg zainteresowań tematycznych, a niekiedy nawet zaskakujący. Podczas zajęć młodzież polecała sobie różne tytuły książek, które warto przeczytać.
Trzecie spotkanie
W czwartek 20 października zorganizowano w Bibliotece Publicznej spotkanie z pisarką Grażyną Jeromin-Gałuszką, której książki powoli zdobywają serca czytelników w całej Polsce. Doskonały warsztat pisarski, dar ogromnej wyobraźni i jednocześnie wrażliwości i umiejętności dostrzegania istoty ludzkiej natury sprawia, że książki pani Grażyny wciągają szybko w swój świat i długo pozostają w pamięci. Do Biblioteki Publicznej, mimo niesprzyjającej pogody, przybyło 30 mieszkańców Gminy Włoszczowa. Spotkanie okazało się niezwykle udane, wszystkich urzekła skromność i naturalność pisarki, która opowiadała o swoim codziennym życiu, zdradzała tajniki powstawania książek, odpowiadała na wiele szczegółowych pytań dotyczących warsztatu pisarza i pomysłów na nowe powieści.
Czwarte spotkanie
16 listopada włoszczowska młodzież gimnazjalna uczestniczyła w niecodziennych warsztatach pisarskich poprowadzonych przez Ewę Nowak, znaną powieściopisarkę i pedagoga twórczości. Autorka poczytnej prozy dla nastolatków (m.in. Diupa, Moja Ananke, Drzazga, Bransoletka, Niebieskie migdały) odkryła przed uczestnikami zabawy tajniki warsztatu pisarza, pretekstem do tego było wspólne wymyślanie nowej książki. Każdy miał okazję choć na chwilę stać się kreatorem postaci i ich losów, co budziło wiele emocji. Młodzież okazała się bardzo zdolna i pomysłowa, i nawiązała wspaniały kontakt z pisarką. Spotkanie było wprawdzie za krótkie, by napisać całą powieść, ale zupełnie wystarczające, by pokazać młodym ludziom marzącym o pisaniu, że to pasjonujące, ale też wymagające zajęcie. Nie da się bowiem, jak podkreśliła Ewa Nowak, tworzyć kultury, nie poznając kultury, nie znając kontekstów kulturowych, czyli najważniejszych dzieł literackich, malarskich, filmowych itp., które ludzie tworzyli przez wieki. A najważniejsze dla przyszłego pisarza jest oczywiście czytanie.
Piąte spotkanie
2 grudnia br. Adam Ochwanowski, poeta z Ponidzia, artysta i działacz kulturalny, był gościem młodzieży włoszczowskich szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie autorskie odbyło się w Bibliotece Publicznej. Adam Ochwanowski jest autorem kilkunastu tomów wierszy, tekstów piosenek, scenariuszy teatralnych. Tworzy od 42 lat. Autor kilkunastu tomów wierszy, tekstów piosenek, scenariuszy teatralnych – jego „Wigilia Apokalipsy” była grana w krakowskim Teatrze Bagatela. Wydał m.in. tomiki: Dopóki żyją matki, Dotyk Madonny, Północ (nominowany do Paszportu „Polityki”), Oswajanie świtu, Ostatni seans z Julią, Śpij kolędo śpij, Siedem grzechów głównych, Póki co… W 2015 roku otrzymał Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Adam Ochwanowski mówił o istocie poezji, odpowiedzialności za słowo, ale także o przywiązaniu i szacunku dla swojej rodzinnej ziemi. Młodzież pytała o jego pracę scenografa i o rady, jakie dałby młodym początkującym pisarzom.
Promocja Biblioteki Publicznej we Włoszczowie
W ramach działania przygotowano środki promocji biblioteki, w tym zlecono opracowanie logotypu biblioteki oraz ulotek w kształcie zakładek, dwustronnie zadrukowanych, druk plakatów na otwarcie nowych pomieszczeń biblioteki. Promocji biblioteki i zaakcentowaniu jej istotnej roli także w promowaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu służy wystawa fotografii dziedzictwa regionu autorstwa Michała Pioruna, która urokliwie prezentuje się w nowych wnętrzach Biblioteki Publicznej. Zdjęcia oprawiono w solidne ramy do ekspozycji, które będzie można wykorzystywać także przy czasowych wystawach tematycznych w bibliotece.